Home    |     Junior Preparatory    |    Preparatory    |    College   |    Parents   |    Alumni   |   

Menu

SA Rowers

Bennie's National Rowers

Ramon di Clemente
1993 Junior World Champs, Munich
Numerous Senior World Champs
2000 Olympic Games, Sydney
2004 Olympic Bronze, Athens
2008 Olympic Games, Beijing

Athol Hundermark
1996 Junior World Championships, Strathclyde, Scotland

Aubrey Waters
1997 Junior World Champs, Hazewinkel, Belgium
1998 Junior World Champs, Ottensheim, Austria

Matthew Gill
1999 Junior World Champs, Plovdiv Bulgaria

Bradley Duncan
1999 Junior World Champs, Plovdiv, Bulgaria
1999 Gold Medal, Africa Champs, Roodeplaat, SA
2000 Silver Medal Junior World Champs, Zagreb, Croatia

Matthew Greensmith
2000 Gold Medal, Africa Champs, Roodeplaat, SA

Ricardo Visentin
2000 Gold Medal, Africa Champs, Roodeplaat, SA

John-Edwin Thomson
2000 Gold Medal, Africa Champs
2000 Silver Junior World Champs, Zagreb, Croatia
2001 Junior World Champs, Germany

Warren Wellbeloved
2000 Gold Medal, Africa Champs
2000 Silver Junior World Champs, Zagreb
2001 Junior World Champs, Germany
2002 Silver at U12 World Champs, Genoa
2006 Gold in Ltwt 1x, Commonwealth Regatta
2005-2008 Numerous World Championships

Matthew Huber
2001 Junior World Champs, Duisberg, Germany

Stephen Kairuz
2001 Junior World Champs, Duisberg, Germany

Charles Nyman
2002-2003
World Cup & World Championships
Milan & Lucerne

Andrew Polasek
2003 Junior World Champs, Schinias, Greece

Sheldon Bevan
2004 Junior World Champs, Banyoles, Spain

 

Wesley Honey
2007 Junior World Champs, Beijing, China

 

Nicholas Molenaar
2007 Junior World Champs, Beijing, China

Michael Ball
2007 Junior World Champs, Beijing, China

Dane de Reuck  
2008 Junior World Champs, Ottensheim, Austria  

Gary Fortmann
2008 Junior World Champs, Ottensheim, Austria

Wade Rodewijk  
2008 Junior World Champs, Ottensheim, Austria  
2009 Junior World Champs,  Brive, France  

 Gareth Maybery
 2009 Junior World Champs,  Brive, France
2013 World University Games, Kazan Russia

 

 Robert Murray  
 2009 Junior World Champs,  Brive, France 

 Vincent Breet
 
2010 Junior World Champs, Racice, Czech Republic
 2011 Junior World Champs, Eton, England
 2013 U23 World Championships, Linz, Austria

2016 Olympic Games, Rio

Michael Voerman
 
2010 Junior World Champs, Racice, Czech Republic
2011 Junior World Champs, Eton, England
2013 Senior World Championships, Korea

  Cameron Hoey
 2011 Junior World Champs, Eton, England
2013 World University Games, Kazan Russia

 

Darryn Roff (Class of 2003)
National Coach
2011 Junior World Champs, Eton, England

Andrea Giammartini
2013 Junior World Championships, Trakai, Lithuania
2014 Junior World Championships, Hamburg Germany

Kelvin da Silva
2013 Junior World Championships, Trakai, Lithuania

 

Sebastian Raven
2014 Junior World Championships, Hamburg Germany

Garth Holden
2014 Junior World Championships, Hamburg, Germany
2016 U23 World Rowing Championships


Riccardo Busato

2014 Junior World Championships, Hamburg Germany



Justin Bruce
2014 Junior World Championships, Hamburg Germany


Dylan Trollope
2015 Senior World Championships, Aiguebelette France
2016 Para Olympic Games, Rio
Sandro Torrente
2016 Junior World Rowing Championships, Rotterdam
Bronze Medal (Pair)
   Alexander Julicher
2016 Junior World Rowing Championships, Rotterdam
Bronze Medal (Pair)